Provádíme veškeré výzkumné, redakční a konzultační služby na klíč ● Poctivě a promyšleně pro vás namixujeme ty nejlepší nápady z minulosti i současnosti ● Jsme na trhu od roku 2001 ● Rodinná tradice od roku 1850

Všechna práva vyhrazena / All rights reserved  
© abcRedakce.cz / 2001–2017

Rešerše Psaní Editace Publikování Propagace Poradenství


Kontaktujte nás nezávazně
pro další informace

Buď telefonicky na hotline čísle

+420 777 865 264 (777 VOLÁNÍ)

nebo pohodlně e-mailem s pomocí našeho jednoduchého on-line formuláře.

Snažíme se být dostupní 24/7

Knižní kodex a vazba knihy

Kdysi dávno měla kniha tvar hliněné tabulky, papyrového či pergamenového svitku. Na potřebnou pasáž v textu knihy jste se dostali buď nalezením té správné hliněné destičky, nebo zdlouhavým rolováním ze začátku svitku kamsi do jeho středu.

Jak vznikl kodex – klasická knižní vazba

Pak se však v prvním století objevilo křesťanské učení. Charakteristickým rysem raných křesťanů byla práce s informacemi, čtení textu a laická evangelizace. Tito upřímní věřící si denně četli v Bibli a používali ji i v rozhovorech. Potřebovali proto médium, s nímž by se dalo pracovat efektivněji, než s tradičním rolovacím svitkem. První křesťanské sbory proto logicky stály u zrodu kodexu, tedy knihy v dnešním slova smyslu. Kodex má jednotlivé listy papíru ve hřbetu spojeny nití nebo jiným materiálem. Tím se z dlouhého rolovacího svitku staly stránky s listy, jimiž se dá pohodlně listovat. Listováním se na příslušné místo knihy dostanete mnohem snadněji.

Kodex svázaných listů začal být brzy opatřován deskami, které knižní blok (svazek listů) chránily před nadměrným poškozením. Desky knihy pak začaly být brzy předmětem uměleckého ztvárnění. V moderní době začaly sloužit jako účelný informační nosič.

Hřbet a vůbec celá knižní vazba (forma vazby listů + obálka knihy se hřbetem) mohou mít řadu podob. V současnosti je využíváno několik druhů knižní vazby rozlišených značkami „V“ a určitým číslem (písmeno „V“ znamená vazbu). Bližší informace se vám zobrazí po kliknutí na hesla v odrážkách uvedených níže.


Každá knižní vazba má své výhody i limity.

Měkká vazba a malonákladový tisk

V naší redakci se specializujeme na digitální malonákladový tisk knih formátu A5 a A4, které primárně vážeme do měkké vazby V2, případně V1. Milujeme knihy s užitečným obsahem, které v takové podobě nepůsobí lacině a zároveň jsou cenově dostupné. Kontaktujte nás pro další informace.

›› Vyžádejte si CENOVOU KALKULACI

Tiskněte levně a kvalitně.
Tiskněte digitálně.

Související služby

›› Publikační služby

›› Tvorba webových stránek

›› Nakladatelský servis pro autory

›› Literární agentura


Související reference

›› Ukázky publikací vydaných tiskem nebo elektronicky


Související články na redakčním blogu ToSiPiš.cz

›› Herbert Lom, nejslavnější český herec na světě

›› Miloš Dvorský: Mýtus zvaný Stínadla (bestseller)

›› Sudety 1938 a Max von der Grün: Dva dopisy Pospischielovi

›› Aktualizace map na webu ŠlápniNaPlyn.cz

›› Nakladatelství NZB

›› Web ubytování ve městě Slavonice a v České Kanadě

ÚvodPublikování › Kodex a vazba knihy